LEXUS GX 460 6AT (305 HP)
2010–2013
296
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4608cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 446Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1844mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 2406kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |