LEXUS HS 250h 2.4L Hybrid CVT (187 HP)
2009–2013
148
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2362cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 187Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4694mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |