LEXUS IS C 350 6AT (306 HP)
2009–2013
306
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
21.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3500cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 376Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.5mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1760kg |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |