LEXUS IS F 5.0L V8 8AT (422 HP)
2013–
416
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
170
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4965cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 416bhp |
| Power | 310kW |
| Torque | 503Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 274km/h |
| Top Speed | 170mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40Yr19 Front And 255/35Yr19 Rear |
| Front Brakes | Ventilated Discs 360 Mm |
| Rear Brakes | Ventilated Discs 345 Mm |