LEXUS IS F 5.0L V8 8AT RWD (423 HP)
2008–2012
417
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4969cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 417bhp |
| Power | 311kW |
| Torque | 505Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 270km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1675kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35/R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |