LEXUS IS Sport Cross 300 5AT RWD (214 HP)
2001–2005
211
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 211bhp |
| Power | 157kW |
| Torque | 288Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |