LEXUS IS 200t 8AT AWD (241 HP)
2016–2020
241
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 179.7kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 // 255/35 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |