LEXUS IS 250 6MT RWD (207 HP)
1998–2005
204
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2231cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 204bhp |
| Power | 152.2kW |
| Torque | 252Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 15.5L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |