LEXUS IS 300 6AT AWD (255 HP)
2016–2020
255
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3499cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190.2kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40R18 || 255/35R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |