LEXUS IS 300h eCVT (223 HP)
2016–2020
220
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 220bhp |
| Power | 164kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 118872mm |
| Width | 52629mm |
| Height | 36322mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40R18 || 255/35R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |