LEXUS IS 350 V6 6AT RWD (310 HP)
2005–2012
306
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 376Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4575mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1599kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |