LEXUS IS 3.5L V6 8AT AWD (260 HP)
2020–
238
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 238bhp |
| Power | 177.3kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |