LEXUS IS 3.5L V6 8AT AWD (311 HP)
2020–
307
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 307bhp |
| Power | 228.7kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 3737kg |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |