LEXUS LS 460 Long 8AT (380 HP)
2009–2012
374
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4608cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 374bhp |
| Power | 279kW |
| Torque | 498Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 84L |
Dimensions & Weight
| Length | 5179mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 3091mm |
| Kerb Weight | 2040kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |