LEXUS LS 460 V8 8AT AWD (360 HP)
2012–2017
355
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4608cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 265kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 84L |
Dimensions & Weight
| Length | 5090mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2969mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50Vr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |