LEXUS LS 500 3.5L V6 10AT AWD (416 HP)
2020–
410
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3455cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 410bhp |
| Power | 306kW |
| Torque | 599Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5235mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 3124mm |
| Kerb Weight | 2240kg |
| Boot Capacity | 480L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |