LEXUS LS 600h L CVT AWD (445 HP)
2012–2017
389
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4969cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 389bhp |
| Power | 289.8kW |
| Torque | 522Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 84L |
Dimensions & Weight
| Length | 5207mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3091mm |
| Kerb Weight | 2320kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45Vr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |