LEXUS LS 600h Long eCVT (445 HP)
2009–2012
389
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4969cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 389bhp |
| Power | 290kW |
| Torque | 521Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 84L |
Dimensions & Weight
| Length | 5179mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 3091mm |
| Kerb Weight | 2400kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |