LEXUS LX 450 V8 5MT (215 HP)
1996–1997
212
bhp
Power
13.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4477cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 212bhp |
| Power | 158kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.7mpg |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 15L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1910mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2000kg |
| Boot Capacity | 1331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |