LEXUS LX 470 V8 4AT (235 HP)
1997–2007
232
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
14.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4664cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 232bhp |
| Power | 173kW |
| Torque | 422Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.2mpg |
| Combined | 16.6L/100km |
| Urban | 22.4L/100km |
| Extra-Urban | 13.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2370kg |
| Boot Capacity | 2560L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/70 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |