LEXUS LX 570 8AT AWD (367 HP)
2015–2021
362
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
16.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 269.9kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.3mpg |
| Combined | 14.4L/100km |
| Urban | 20.3L/100km |
| Extra-Urban | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 93L |
Dimensions & Weight
| Length | 5065mm |
| Width | 1981mm |
| Height | 1910mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2740kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/50R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |