LEXUS LX 570 V8 6AT AWD (383 HP)
2012–2015
383
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 383bhp |
| Power | 285.6kW |
| Torque | 546Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4991mm |
| Width | 1971mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2680kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/50R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |