LEXUS RC 300h CVT RWD (223 HP)
2018–
182
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35Yr19 // 275/35Yr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |