LEXUS RC 350 3.5L V6 8AT AWD (310 HP)
2014–2018
306
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 376Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4694mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |