LEXUS RC 350 3.5L V6 8AT RWD (310 HP)
2014–2018
306
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 376Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4694mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40R19 || 265/35R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |