LEXUS RC 350 V6 8AT AWD (311 HP)
2018–
307
bhp
Power
143
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 307bhp |
| Power | 228.7kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35Yr19 // 275/35Yr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |