LEXUS RC 5.0L V8 6AT RWD (477 HP)
2014–2018
470
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4969cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 470bhp |
| Power | 350.8kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr19 // 275/35 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |