LEXUS RC 5.0L V8 8AT RWD (467 HP)
2018–
461
bhp
Power
170
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4969cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 461bhp |
| Power | 343.5kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 274km/h |
| Top Speed | 170mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35Yr19 // 275/35Yr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |