LEXUS RX 270 FWD 6AT (188 HP)
2012–2016
185
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2671cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138.3kW |
| Torque | 252Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 2030kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |