LEXUS RX 330 V6 5AT FWD (223 HP)
2004–2008
223
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3309cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 223bhp |
| Power | 166kW |
| Torque | 323Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1680mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65S R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |