LEXUS RX 350 AWD 6AT (277 HP)
2008–2012
274
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
22.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 274bhp |
| Power | 204kW |
| Torque | 348Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.1mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4768mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 1970kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |