LEXUS RX 350 F SPORT AWD 8AT (273 HP)
2012–2016
270
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 270bhp |
| Power | 201kW |
| Torque | 336Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 2045kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |