LEXUS RX 350 V6 5AT AWD (272 HP)
2004–2008
271
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 271bhp |
| Power | 202kW |
| Torque | 342Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |