LEXUS RX 350 V6 8AT FWD (295 HP)
2016–2019
295
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 363Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1915kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |