LEXUS RX 350L 3.5L V6 8AT AWD (290 HP)
2019–2022
286
bhp
Power
124
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213.3kW |
| Torque | 357Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 2095kg |
| Boot Capacity | 176L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 Vr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |