LEXUS RX 400h V6 CVT FWD (210 HP)
2004–2008
266
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 266bhp |
| Power | 198.6kW |
| Torque | 342Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 2000kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |