LEXUS RX 450h FWD CVT (299 HP)
2008–2012
245
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 245bhp |
| Power | 183kW |
| Torque | 317Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4768mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 2050kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |