LEXUS RX 450h V6 eCVT AWD (308 HP)
2016–2019
304
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
30
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 304bhp |
| Power | 226.5kW |
| Torque | 363Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 2090kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 Vr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |