LEXUS SC 300 5MT RWD (228 HP)
1991–2000
225
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 225bhp |
| Power | 168kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1336mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1622kg |
| Boot Capacity | 263L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |