LEXUS SC 400 V8 4AT RWD (254 HP)
1991–2000
251
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3969cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 251bhp |
| Power | 187kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1336mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1622kg |
| Boot Capacity | 263L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |