LEXUS SC 400 V8 4AT RWD (264 HP)
1991–2000
260
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3969cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1336mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1633kg |
| Boot Capacity | 263L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |