LEXUS SC 430 V8 5AT (286 HP)
2001–2005
282
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4293cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 419Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4520mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1370mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 133L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |