LEXUS UX 300e 54.3 KWh (204 HP)
2020–
7.5
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |