LEXUS UX 200 2.0L CVT FWD (169 HP)
2018–
167
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 167bhp |
| Power | 124.3kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50Rf18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |