LEXUS UX 300e 150 Kw (204 HP)
2018–
201
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Electric |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 300Nm |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |