LINCOLN Lincoln Aviator 3.0L V6 10AT AWD (400 HP)
2020–
395
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5062mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1773mm |
| Wheelbase | 3025mm |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |