LINCOLN Lincoln Continental four-door 7.5L V8 3AT RWD (206 HP)
1970–
206
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
11.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7536cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 206bhp |
| Power | 153.6kW |
| Torque | 484Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.6mpg |
| Combined | 20.3L/100km |
| Urban | 24.2L/100km |
| Extra-Urban | 16.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5715mm |
| Width | 2024mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 3226mm |
| Kerb Weight | 2440kg |
| Boot Capacity | 513L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 9.15 - 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |