LINCOLN Lincoln Continental 3.8L V6 4AT FWD (160 HP)
1988–
160
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3797cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119.3kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5210mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2769mm |
| Kerb Weight | 1647kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |