LINCOLN Lincoln Continental 5.0L V8 4AT RWD (131 HP)
1982–
131
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4942cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 97.7kW |
| Torque | 311Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5110mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1593kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/75 R 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |