LINCOLN Lincoln LS 3.0L V6 5MT (223 HP)
2000–
220
bhp
Power
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 220bhp |
| Power | 164kW |
| Torque | 292Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4925mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2908mm |
| Kerb Weight | 1621kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |